logo1 butterfly
English  Deutsch  Rusky 
home onas partneri referencie akutality kontakt
sluzby
aktuality
 • Čo o nás napísali – Digitalizácia, príklad dobrej praxe
  ... Na druhej strane, príkladom dobrej praxe je projekt digitalizácie kultúrneho dedičstva, ...
  Viac »
 • Výhodné digitalizačné balíky práve teraz !!!
  Zdigitalizujeme Vám Vaše zbierky v mieste ich uloženia, v digitalizačných centrách TMGDigitality alebo Vám dodáme digitalizačné technológie a zaškolíme personál.
  Viac »
 • Založili sme platformu FORENSIC DIGITAL INTELLIGENCE
  ktorá je venovaná spolupráci expertov súdneho lekárstva, forenznej medicíny a odborníkov v oblasti 3D laserového skenovania.
  Viac »
 • 3D modelovanie známej internetovej postavičky Pištu Lakatoša
  Do traileru pre prvý slovenský celovečerný animovaný film sme vymodelovali známu internetovú postavičku Pištu Lakatoša.
  Viac »
 • TMG koordinátor v medzinárodnom projekte
  TMG Group, s.r.o. je lídrom a koordinátorom medzinárodného projektu "CULTOPS" v najväčšom výskumnom a inovačnom programe EÚ HORIZON 2020.
  Viac »
 • TMG GROUP je líder medzinárodného konzorcia na digitalizáciu kultúrneho dedičstva
  TMG Group, s.r.o. je líder medzinárodného konzorcia na digitalizáciu kultúrneho dedičstva v Slovenskej republike v rámci operačného programu informatizácia spoločnosti, prioritná ...
  Viac »
Aktuality
Unikátna digitalizácia dokumentov z roku 1341

Digitalizovali sme najstarší  misál bratislavskej kapituly z roku 1341.

Podľa PhDr. Evy Veselovskej, PhD. patrí Misál medzi najvýznamnejšie stredoveké hudobné pamiatky z územia Slovenska. Miestom vzniku rukopisu bol pravdepodobne okruh hlavného cirkevného centra stredovekého Uhorska – Ostrihomu. V dejinách omšovej liturgie zastáva mimoriadne miesto, lebo je najstaršou pamiatkou omšového jednohlasu zo stredovekého Uhorska.

Ako uvádza ThLic. Mgr. Adama Sýkora, v súčasnosti sa nachádza v troch inštitúciách: Archív mesta Bratislavy, Spolok sv. Vojtecha v Trnave a Múzeum mesta Bratislavy. Zvláštnosťou misála je, že notované sú aj časti graduála (introit, graduál, traktus, aleluja, ofertórium, communio), ktoré neboli určené na spev kňazovi. Tento misál patrí do skupiny tzv. centrálnych prameňov, ktoré reprezentujú hudobne najvyspelejšiu odnož gregoriánskeho spevu v stredovekom Uhorsku.

V archíve Spolku svätého Vojtecha v Trnave sa nachadzajú dva listy prislúchajúce k tomuto misálu a to list s označenou foliáciou C (Sign.: Fasc. 322 č. 10), obsahujúci časť z proprium de tempore — feria V hebd. sanctae. Obsahuje communio, vešpery, poscommunio a obrad zmierenia kajúcnikov. Druhý list s označenou foliáciou CVIII (Sign.: Fasc. 393 č. 6) obsahuje časť z proprium de tempore — feria VI hebd. sanctae. Obsahuje časť pašií od slov „et introivit“ až po slová „Iudei autem clamabant dicentes. Si hunc di“ (Io 18, 15b – 19, 12b)

Zdigitalizované dokumenty sme poskytli združeniu Archivarium pre projekt www.slovakeana.sk

 

vlastne projekty
 • Unikátna digitalizácia dokumentov z roku 1341
  Digitalizovali sme najstarší misál bratislavskej kapituly z roku 1341. Misál patrí medzi najvýznamnejšie stredoveké hudobné pamiatky z územia Slovenska. Miestom vzniku rukopisu bol pravdepodobne okruh hlavného cirkevného centra stredovekého Uhorska – Ostrihomu. V dejinác Misál patrí medzi najvýznamnejšie stredoveké hudobné pamiatky z územia Slovenska. Miestom vzniku rukopisu bol pravdepodobne okruh hlavného cirkevného centra stredovekého Uhorska – Ostrihomu.
  Viac »
 • Ako odfotiť slona na tanieri?
  Z histórie firmy. Naše prvé pokusy s priestorovou fotografiou predmetov, dnes známou pod názvom 360° a 3D fotografia. Manuálne zariadenie pozostávalo z otočnej platne "taniera"...
  Viac »
projekty spodok